Siemens Simatic Step 7

Step 7 to oprogramowanie dłużące do projektowania, które przeznaczone jest dla sterowników Siemens Simatic S7. Z pomocą oprogramowania możliwe jest tworzenie aplikacji. Ponadto programowanie Siemens Simatic Step 7 daje nam możliwość przeprowadzenia diagnozy, serwisowania a także zoptymalizowania tworzonych właśnie aplikacji. Wykorzystanie STEP 7 pozwala na znacznie podniesienie wydajności zadań automatyki – chodzi tutaj m.in. o ustawienie komunikacji, konfigurację sprzętu, programowanie, testowanie itd.

STEP 7 Basic to rozwiązanie przeznaczone dla następujących systemów: SIMATIC S7, SIMATIC C7 oraz SIMATIC WinAC. Oprogramowanie pozwala na efektywne wykorzystywanie wszystkich możliwości wymienionych systemów. Co ważne, STEP 7 gwarantuje nam funkcje przydatne we wszystkich fazach projektów automatyzacji, czyli np. konfigurowanie oraz parametryzację sprzętów, dobranie odpowiedniej metody komunikacyjnej, programowanie, testowanie, uruchamianie oraz serwisowanie. W grę chodzi ponadto tworzenie dokumentacji, jej archiwizacja o wszelkie funkcje związane z obsługą i diagnostyką.

S7-SCL z kolei to rozwiązanie przydatne, gdy chodzi o programowanie skomplikowanych algorytmów, funkcji arytmetycznych i różnego rodzaju zdań wiążących się z przetwarzaniem danych. S7-SCL zawiera elementy języków wysokiego poziomu, m.in. alternatywne rozgałęzienie a także rozszerzenia językowego występujące w PLC czy też adresowanie wejść/wyjść. Wszystkie wymienione elementy odpowiadają językowi wysokiego poziomu Structured Text, znanemu też jako ST.

S7-GRAPH to jeden z elementów narzędzia SIMATIC STEP7 Professional. S7-GRAPH to nic innego jak edytor, z którego pomocą można tworzyć programy sterowania sekwencyjnego. Oczywiście w programie definiuje się zarówno kroki sekwencji jak i wszelkie warunki związane z ich wykonaniem. Bez problemu można także tworzyć bardziej skomplikowane struktury sterowania sekwencyjnego, wraz z rozgałęzieniami oraz zapętleniami programowymi. S7-GRAPH można uznać za graficzny sposób ukazywania programów sekwencyjnych, przy czym w pojedynczych krokach możliwe jest wstawianie kodu programu (na podstawie IEC 61131-3, DIN EN 61131). Warunki przejścia na następny krok są efektywnie kontrolowane. Dla każdego kroku można zdefiniować warunki zarówno monitorowania jak i blokady.

S7-PLCSIM to narzędzie symulujące pracę sterownika, co powala na przeprowadzenie efektywnych testów funkcjonalności bloków użytkownika i programów dla S7-300 oraz S7-400 z pomocą programatora PG lub komputera. W przypadku symulacji możliwe jest korzystanie z dostępu online oraz funkcji testowych na tej samej zasadzie co przy użyciu sterowników. Tym samym można cały program wygodnie przetestować również w warunkach biurowych. Możliwe jest (od wersji 5.4 SP3) uruchomienie kilku programów PLCSIM dla jednoczesnego przetestowania kilku różnych sterowników. Warto podkreślić, że przy użyciu S7-PLCSIM możliwe jest przeprowadzenie symulacji komunikacji za pośrednictwem takich sieci jak PROFIBUS, MPI, TCP/IP.

SIMATIC Manager to narzędzie służące do zarządzania danymi z danego projektu – narzędzie można wykorzystywać niezależnie od systemów, na których dane te są implementowane (np. Simatic C7, S7 lub WinAC). Przekłada się to na zachowanie spójności projektu. Narzędzia przetwarzające dane uruchamiane są automatycznie przy użyciu SIMATIC Manager.