Falowniki Lenze SMV

Falowniki Lenze SMV to urządzenia wyróżniające się swoją kompaktową budową, które posiadają zintegrowaną klawiaturą oraz wyświetlacz. Istotnym atutem przemienników częstotliwości Lenze SMV IP31 jest ich atrakcyjna cena – można je kupić już od 399 zł. Sterowane skalarnie przemienniki Lenze SMV wykorzystywane są w nowoczesnej automatyce przemysłowej, gdy chodzi o modernizację różnego typu maszyn i urządzeń. Warto zaznaczyć, że falowniki zostały domyślnie skonfigurowane do większości zastosowań, do tego są bardzo proste w montażu i obsłudze. Bezczujnikowa regulacja wektorowa oraz wysokie osiągi to kolejne atuty tego rozwiązania.
Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie autoregulacji, wyjątkowa szybka reakcja momentu obrotowego oraz płynne działanie także przy niższych obrotach powodują, że falowniki Lenze SMV mogą być wykorzystywane bardzo wszechstronnie. Ich zaletą jest także łatwy rozruch, tak przecież przydatny w automatyce przemysłowej.
Wszystkie przemienniki częstotliwości SMV IP31 zostały wyposażone w czytelny moduł obsługi, co przekłada się na znaczne ułatwienie ich programowania. Moduł pamięci EPM (Elektroniczny Programowalny Moduł) pozwala na optymalne ustawienie napędu również w trybie offline. Należy zaznaczyć, ze ustawienia parametrów zapisane w EPM można bez problemu skopiować a następnie wykorzystać w innych urządzeniach. Dwustuprocentowa przeciążalność przemienników SMV jest równoznaczna z tym, że sprawdzają się one bardzo dobrze, gdy chodzi o uruchomienie znacznych obciążeń. Co istotne, przemienniki SMV potrzebują jedynie 0,15 sekundy, aby w pełni odzyskać sprawności po stuprocentowym obciążeniu uderzeniowym (bez urządzenia do sprzężenia zwrotnego). Przemienniki SMV mogą pracować w czterech różnych trybach, a konkretnie: U/f, wzmocnionym U/f a także w wektorowych bezczujnikowych trybach regulacji prędkości lub momentu.
W przypadku modelu SMV mówimy o następujących zakresach mocy: 0,25kW – 2,2kW (zasilanie jednofazowe) oraz 0,37 – 22kW (zasilanie trójfazowe). Podobnie jak i inne przemienniki częstotliwości marki Lenze, także i SMV został wyposażony w skuteczne zabezpieczenia, które mają zapobiegać zwarciu, przepięciu, przekroczeniu obrotów, przeciążeniu silnika oraz doziemieniu.
Jak już wspomnieliśmy, falowniki SMV gwarantują swoim użytkownikom płynny rozruch oraz sterowanie. Istotne jest, że można również płynnie regulować prędkość w zakresie 0-240 Hz. Możliwa jest zmiana kierunku obrotów oraz omijanie częstotliwości. Do ważnych funkcji urządzenia zaliczają się także hamowanie prądem stałym, komunikacja z magistralą za pomocą RS485 Modbus, automatyczna kalibracja w trybie wektorowym. Zaletą jest także lotny start. Wszystkie urządzenia z serii SMV posiadają zintegrowane regulatory PI. Jeśli chodzi o zaciski sterujące, każde urządzenie z serii SMV zostało wyposażone w: cztery swobodnie programowalne wejścia cyfrowe, dwa wyjścia cyfrowe, jedno wyjście analogowe oraz dwa wejścia analogowe.
Producent proponuje nam urządzenia z serii SMV, których stopień ochrony może wynosi IP31 lub IP65. Decydując się na przemiennik częstotliwości o stopniu ochrony IP65, możemy go z powodzeniem wykorzystywać nawet w najtrudniejszych warunkach – również w miejscach wilgotnych, zapylonych lub po prostu mocno zanieczyszczonych, tego typu przemienniki są odporne na szkodliwe działanie wody. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb, możemy zdecydować się na przemiennik w obudowie wykonanej z poliwęglanu lub plastiku ABS.
Również w przypadku przemienników o stopniu ochrony IP65 nie musimy obawiać się zbyt wysokiej ceny – można je nabyć już od 599 zł. Oczywiście przemienniki IP65 gwarantują nam te same funkcje co urządzenia z niższym stopniem ochrony. Rozchodzi się tu zwłaszcza o płynną regulację prędkości lotny start, hamowanie prądem stałym, komunikację z magistralą przemysłową, automatyczną kalibrację itd. Przemienniki o stopniu ochrony IP65 posiadają również te same systemy zabezpieczające co urządzenia IP31. Nie trzeba zatem obawiać się ewentualnych zwarć, doziemienia, przeciążenia silnika albo przekroczenia obrotów. Także i w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, którego ustawienia zostały wstępnie skonfigurowane.
Wszystkie przemienniki SMV (zarówno IP31 jak i IP65) można nabyć wraz z wyposażeniem dodatkowym, czyli zewnętrznym modułem hamującym oraz dodatkową klawiaturę, której stopień ochrony wynosi IP65. Warto dodać, że urządzenia obu typów odpowiadają wymogom CE, UL, cUl.