Nowe trendy w automatyce przemysłowej

maj 29, 2019

Automatyka przemysłowa to branża, która obecnie bardzo dynamicznie się rozwija. W zasadzie trudno byłoby znaleźć sektor, w którym nie wykorzystuje się nowych technologii. Z pomocą rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej można z powodzeniem sterować zarówno dużymi maszynami, jak i systemami, które zawiadują danymi osobowymi pracowników.

Nie da się zaprzeczyć, że nowoczesna automatyka przemysłowa wpływa na rozwój wielu sektorów. Rozwiązanie z zakresu automatyki przemysłowej wykorzystywane są najczęściej:

  • do produkcji innowacyjnych maszyn zwłaszcza w przypadku, gdy wymagane są częste precyzyjne kontrole i przeglądy;
  • przy powtarzalnych czynnościach, które niepotrzebnie absorbują pracowników;
  • w procesach produkcyjnych, gdy wymagane jest duża dbałość o wymiary i detale wytwarzanych przedmiotów;
  • gdy istotne jest wyrobienie określonej normy w zakresie produkcji;
  • w branży mechanicznej i motoryzacyjnej, metalurgii, budownictwie, przetwórstwie itd.

Warto podkreślić, że coraz częściej do zarządzania zaawansowanymi systemami komputerowymi wykorzystywane są nietypowe sterowniki. Opracowywane są także coraz bardziej innowacyjne systemy informatyczne oraz systemy zarządzania cyfrowego.

Automatyka przemysłowa rozwija się bardzo szybko. Dotyczy to zwłaszcza oprogramowania przemysłowego, którego praktyczne zastosowanie pozwala nie tylko na wyraźny wzrost produkcji, ale także i znaczne podniesienie jakości wytwarzanych produktów. Nic zatem zaskakującego w tym, że coraz więcej dużych firm (które mogą sobie pozwolić na duże inwestycje) jest zainteresowanych rozwiązaniami usprawniającymi pracę przedsiębiorstwa.

Nowe technologie umożliwiają wykorzystanie urządzeń mobilnych, które jak najbardziej mogą współpracować z programowaniem przemysłowym. W praktyce oznacza to, że coraz częściej możliwe jest z pomocą smartfona zmienianie parametrów pracy konkretnych urządzeń, generowanie raportów, a nawet nadzorowanie linii produkcyjnych. Wystarczy zainstalować na urządzeniu mobilnym odpowiednią aplikację, aby cieszyć się dostępem do wizualizacji procesów, które trwają w przedsiębiorstwie.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...