Roboty w mediach i marketingu – czy to możliwe?

sty 25, 2021

Czy roboty mogą zastąpić dziennikarzy i copywriterów? Na tą chwilę wydaje się to niemożliwe. Z drugiej strony, niektóre firmy już korzystają z pomocy robotów w tym względzie. Roboty tworzą nie tylko krótkie newsy, ale również teksty reklamowe.

News napisany przez robota – przyszłość mediów?

Dziennikarze raczej nie muszą obawiać się robotów. W końcu praca dziennikarza nie polega wyłącznie na opisaniu wydarzenia. Podstawą dziennikarstwa jest poszukiwanie informacji na miejscu, w tym tak zwane śledztwo dziennikarskie. Nie jest to zadanie, które powierza się robotom. Jednakże, stworzenie newsa na podstawie już dostępnych danych nie jest najmniejszym problemem dla sztucznej inteligencji.

Nie są to oczywiście roboty w stereotypowym znaczeniu, ale komputery wyposażone w sztuczna inteligencję. Przykładem ich zastosowania w mediach są algorytmy wykorzystywane przez Associated Press. Ta amerykańska agencja prasowa stosuje SI w celu szybkiego opracowania newsów sportowych. W 2019 informacja o tym obiegła cały świat, wiadomość tę przeczytać można było między innymi w Newsweeku czy na portalu wirtualnemedia.pl.

Teksty reklamowe autorstwa robotów

Kolejny przełom w tej kwestii również miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Tym razem chodzi o tworzenie tekstów reklamowych dla giganta z branży finansowej, a więc JPMorgan Chase. Bank skorzystał z usług młodej firmy Persado. Oczywiście, przed rozpoczęciem współpracy dokonano analizy efektów. Okazało się, że skuteczność tekstów reklamowych tworzonych przez roboty jest dużo większa. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu bazy danych. W tym przypadku chodzi oczywiście o słowa. Bazy są stworzone w sposób, który umożliwia sztucznej inteligencji rozpoznanie ładunku emocjonalnego każdego z nich. Dlatego efekty są bezbłędne! (źrodło:https://www.persado.com/press-releases/jpmorgan-chase-announces-five-year-deal-with-persado-for-ai-powered-marketing-capabilities/)

To kolejne branże, w których roboty okazały się wydajnymi pomocnikami. Czy ostatecznie sztuczna inteligencja okaże się zagrożeniem również dla przedstawicieli zawodów związanych z twórczością? Wiele wskazuje na to, że roboty nie raz nas jeszcze zaskoczą!

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...