Robot Sophia przełomem w historii robotyki

mar 29, 2021

W 2015 roku firma Hanson Robotics z Hongkongu aktywowała humanoida Sophię, który zasłynął na cały świecie ze względu na sztuczną inteligencję plasującą się na wysokim poziomie. Co ciekawe, fizjonomia Sophii wzorowana była na wyglądzie Audrey Hepburn. Jakie jest przeznaczenie robota i z czego zasłynął ten projekt?

Sophia pierwszym robotem z obywatelstwem

Jak donosi Wikipedia, Sophia jest pierwszym na świecie robotem z obywatelstwem. W jej przypadku chodzi o obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Było to możliwe prawdopodobnie dlatego, że poziom inteligencji Sophii jest niezwykły – oczywiście, jak na robota. Humanoid ten udziela odpowiedzi na proste pytania (przeprowadzano z nim wywiady!), jak również potrafi wziąć udział w rozmowie, o ile jej treść nie jest skomplikowania.

Co ciekawe, poziom inteligencji robota ma się stale poprawiać, ponieważ jest on wyposażony w funkcję uczenia się. Dlatego w latach późniejszych robot udzielał coraz bardziej skomplikowanych wywiadów i brał udział w rozmowach. Przykładem jest chociażby udział Sophii w kongresie Impact ’18 w Krakowie w roku 2018. Wywiad przeprowadzony w trakcie tego wydarzenia można obejrzeć na portalu Youtube. Rzeczywiście, poziom wypowiedzi robota jest fascynujący. Warto zwrócić uwagę także na mimikę, która odznacza się naturalnością. Sieć zalały także wywiady ukazujące problemy moralne robota i jego „rozważania” na różne tematy.

Jakie jest przeznaczenie robota Sophia?

Z wypowiedzi twórców wynika, że robot ten powstał w celach rozrywkowych – na przykład celem zapewnienia rozrywki i towarzystwa osobom przebywającym w domach spokojnej starości oraz wszelkim osobom zainteresowanym – na przykład w ramach większych wydarzeń. Sophia prowadzi rozmowy na tematy poważne, lecz potrafi także zażartować.

Robot przeprowadził już rozmowy z przedstawicielami rządów różnych krajów świata. Za każdym razie wypowiedzi Sophii zaskakiwały, choć część z nich pozostała znacznie odmienna od tych udzielanych przez ludzi z krwi i kości.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...