Automatyzacja procesów przemysłowych – coraz taniej i szybciej

maj 29, 2017

Automatyzacja i robotyzacja to trend, który jest coraz popularniejszy. Także w naszym kraju coraz więcej firm decyduje się na usprawnienie procesów produkcyjnych. Mniejsze roboty wykorzystywane są w niedużych zakładach produkcyjnych, do czego przyczynia się chociażby fakt, że koszty wdrożenia takich rozwiązań nie są tak wysokie, jak wcześniej.

Dzięki aplikacjom ITC roboty efektywnie integrowane są z rozwiązaniami przemysłu 4.0. Możliwa jest bezpośrednia współpraca pracowników z tego rodzaju maszynami, zmiana zadań maszyn także nie nastręcza trudności.

Wzrastająca popularność robotów wynika także z faktu, że są one konsekwentnie miniaturyzowane. Do tego roboty ustawiane są coraz częściej na wózkach lub gąsienicach, co ułatwia ich przemieszczanie. Oprócz tego nowoczesne roboty są wyposażone w specjalne sensory, które dodatkowo podnoszą ich funkcjonalność i pozwalają na bardziej efektywną współpracę z człowiekiem.

Jeśli chodzi o robotyzację na świecie, szacuje się, że mniej więcej 70% robotów w przemyśle pracuje w branżach: motoryzacyjnej, elektronicznej, elektrycznej, przy budowie maszyn oraz produkcji wyrobów metalowych. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój robotyzacji. Przykładowo w roku 2015 wdrożono 18% więcej robotów przemyśle elektronicznym 16% więcej w przemyśle metalowym i 13% w spożywczym.

W naszym kraju robotyzacja stoi póki co na relatywnie niskim poziomie. Jednak warto mieć świadomość tego, że GUS zaprzestał zbierania danych na ten temat w roku 2015. Natomiast dostawcy robotów przemysłowych podkreślają, że wzrasta stopniowo zainteresowanie oferowanymi rozwiązaniami. Warto też zaznaczyć, że w polskim przemyśle stosowane są również roboty używane z zagranicy. Szacuje się, że stosunek robotów używanych do nowych wynosi 7:3. W samym tylko roku 2016 w polskim przemyśle przybyło ponad 11 000 robotów. Statystycznie rzecz ujmując, w tym samym roku przypadało 37 robotów na 10 000 osób zatrudnionych w krajowym przemyśle. To nie taki zły wskaźnik.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...