Automatyzacja w przemyśle. Historia robotyki

lis 21, 2019

Aktualnie robotyzacja procesów przemysłowych jest rzeczą zupełnie naturalną, która świadczy o rozwoju firmy. Takie możliwości są jednak dostępne od niedawna. Kiedy powstały pierwsze roboty przemysłowe?

Robotyzacja w historii, czyli pierwsze roboty

Co ciekawe, pierwsze próby stworzenia robota miały miejsce jeszcze kilka tysięcy lat przed naszą erą. Jak można się było spodziewać, pierwszy robot powstał w Azji, a dokładnie w starożytnych Chinach. Oczywiście, wytwór ten niewiele miał wspólnego ze sztuczną inteligencją, a więcej z prostą mechaniką. Aż do XX wieku projekty robotów tworzone były właśnie w oparciu o zasady mechaniki.

19. marca 1954 roku w Wielkiej Brytanii zarejestrowano pierwszy patent w zakresie robotyki. Pierwszy robot z opcją programowania został opracowany przez Georga Devola. Podobnie pierwszy robot przemysłowy zaprojektowany był przez tego wynalazcę. Prototyp robota przemysłowego marki Unimate trafił do General Motors. George Devol zasłynął również z pierwszego robota z systemem wizyjnym.

Warto pamiętać, że także lądowniki księżycowe to zautomatyzowane urządzenia. Bezzałogowa sonda kosmiczna USA została wytworzona w firmie Hughes Aircraft. Co więcej, sonda napędzana była energią słoneczną.

Robotyzacja – programowanie robotów

W 1971 roku na Uniwersytecie Stanford stworzono robota „Standford Arm” i na tym samym uniwersytecie dwa lata później utworzono język programowania. W roku 1974 w firmie Cincinnati Milacron opracowano robota z komputerowym sterowaniem. Kolejnym etapem rozwoju robotyki było wprowadzenie czujników dotyku i siły w firmie Hitachi w Tokio.

W następnych dziesięcioleciach za cel postawiono stworzenie humanoida. W roku 2000 przedstawiono pierwszego robota – humanoida ASIMO. Robot został zaprojektowany przed ekspertów marki Honda w Tokio. W 2004 roku powstał już model nowej generacji. Dwa lata później za sprawą specjalistów z tej samej firmy możliwe stało się sterowanie robotem za pomocą myśli. Ostatecznie dopracowano robota w roku 2018.

Robotyzacja procesów przemysłowych jest podstawą rozwoju. A jak będzie wyglądać przyszłość? Czy humanoidy trafią do fabryk i magazynów? Z pewnością robotyka ma nam jeszcze wiele do zaoferowania.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...