Awarie w zakładach przemysłowych. W jaki sposób można ich skutecznie unikać?

lip 31, 2019

Coraz częściej w procesach przemysłowych wykorzystywane są rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej. Ten fakt można bardzo łatwo wyjaśnić. Nowoczesne maszyny, które zastępują ludzi przy powtarzalnych czynnościach, popełniają mniej błędów, pracują także o wiele wydajniej. Warto jednak podkreślić, ze także i tego typu maszyny mogą ulec awariom. Na szczęście można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.


Przede wszystkim warto podkreślić, że bardzo ważne jest utrzymanie ciągłego ruchu w procesach produkcyjnych. Stąd też konieczne są regularne kontrole stanu technicznego wykorzystywanych w zakładzie maszyn. Z przeprowadzonych badań wynika, że to brak systematycznych kontroli wpływa na powstanie awarii – aż 60% awarii można by uzyskać, gdyby stan użytkowanych na halach produkcyjnych maszyn był regularnie sprawdzany.


Podstawą działania nowoczesnych maszyn są wysokiej klasy podzespoły. Najlepszym rozwiązaniem są oryginalne podzespoły – to w zasadzie inwestycja w niezawodną pracę nowoczesnych maszyn. Warto podkreślić, że oryginalne podzespoły to części, których funkcjonowanie jest bezpieczne. Ponadto ich zastosowanie zmniejsza awaryjność maszyn, a to z kolei przekłada się na brak problematycznych zastojów w zakładzie. Oryginalne części, dedykowane konkretnej maszynie, są bardziej wytrzymałe.


Zdecydowanie nie powinno się używać kiepskich jakościowo zamienników. W tym miejscu warto od razu podkreślić, że stosowanie zamienników, czyli po prostu nieoryginalnych części, może zaowocować tym, że maszyna straci gwarancję. Zamienniki zasadniczo działają najczęściej dobrze po zamontowaniu. Jednak nie są tak wytrzymałe jak części oryginalne, poza tym ich użytkowanie wiąże się z dodatkowymi naprawami i kontrolami.
Niezadowalająca jakość materiałów zamienników to kolejny czynnik, który przyczynia się do częstszego występowania awarii. Z finansowego punktu widzenia opłaca się bardziej zainwestować od razu w oryginalne części, nawet jeśli są droższe, a później nie ponosić kosztów związanych z częstszą wymianą jak to jest w przypadku zamienników.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...