Możliwości systemów wizualizacji i sterowania procesów przemysłowych

lip 11, 2014

Wysokiej klasy systemy wizualizacji i sterowania są obecnie bardzo istotną częścią instalacji przemysłowych wszelkiego rodzaju. Instalacje przemysłowe, które nie są wspomagane nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi, to w tej chwili prawdziwa rzadkość. Dlaczego właściwie systemy wizualizacji, monitorowania i sterowanie są dobrym rozwiązaniem?
Przede wszystkim tego rodzaju systemy odznaczają się wysoką efektywnością. Kiedyś procesy przemysłowe rejestrowano tradycyjnie na papierze, w praktyce oznaczało to znaczne utrudnienie w dostępie do zgromadzonych informacji. Teraz jest inaczej. Systemy sterowania procesami przemysłowymi umożliwiają m.in.: podgląd przez przeglądarkę internetową, sprawną komunikację bezprzewodową. Bardzo często możliwe jest korzystanie z serwerów FTP; nowoczesne systemy sterowania wyposażone są narzędzia, dzięki którym, także i analiza zgromadzonych danych przebiega w zasadzie automatycznie.
Łatwy dostęp do zgromadzanych danych oraz szybka analiza procesów to czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na zarządzanie produkcją i finalnie przekładają się na jej rozwój. Nowoczesne systemy monitorowania i sterowania gwarantują nam stały zdalny dostęp do wszystkich istotnych danych, a tym samym operator może znacznie szybciej podejmować decyzje. Nowoczesne systemy oprogramowania przemysłowego umożliwiają nam stałe nadzorowanie procesów przemysłowych w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że możliwa jest szybka reakcja, jeśli dojdzie do sytuacji, w której niezbędna jest interwencja ze strony personelu.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni system wizualizacji i sterowania? Istotne czynniki to m.in.: wydajność systemu, opcja wprowadzania zmian w trybie online bez zatrzymywania systemu, zdalny dostęp do danych, polska wersja językowa, łatwość obsługi itd.
Do godnych uwagi systemów wizualizacji i sterownia zaliczają się np.: Siemens WinCC oraz  Siemens WinCC Flexible. Te innowacyjne systemy do wizualizacji odznaczają wysoką  funkcjonalnością, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w wielu różnych branżach przemysłu. WinCC umożliwia nam budowę rozproszonych systemów z licznymi serwerami redundantnymi oraz użytkownikami. Warto podkreślić, że oprogramowanie WinCC jest przydatne przy konfigurowaniu różnego typu urządzeń operatorskich, zarówno mikropaneli jak i tych bardziej skomplikowanych.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...