Popularne programy komunikacyjne

sie 21, 2015

W automatyce przemysłowej konieczne jest stosowanie skutecznych, działających niezawodnie programów komunikacyjnych, które szybko udostępniają dane przemysłowe. Tego rodzaju nowoczesne oprogramowanie wykorzystuje protokoły OPC, DDE oraz SuiteLink. Programy komunikacyjne pozwalają na sprawne zarządzanie komunikacją z urządzeniami, które odpowiedzialne są za sterowanie procesami przemysłowymi. Jakie programy komunikacyjne są najbardziej godne polecenia?
Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest program SI Direct, z pomocą którego można komunikować się ze sterownikami Siemens (S7-200/300/400). Program bazuje na protokołach Ethernet, możliwe jest wykorzystanie zwykłej karty sieciowej komputera. Przy zastosowaniu SI Direct nie ma potrzeby użycia bibliotek Simatic NET. W oparciu o biblioteki Simatik Net działa natomiast S7SIMATIC, który wykorzystywany jest w celu sprawnej komunikacji ze sterownikami S7-300 i S7-400. Wykorzystuje się przy tym następujące protokołu: Industrial Ethernet, MPI, TCP/IP oraz Profibus.
Do komunikacji ze sterownikami Allen-Bradley wykorzystuje się następujące oprogramowanie: ABCIP, ABDHPLUS oraz ABTCP. ABCIP powstał z myślą o komunikacji ze sterownikami z serii ControlLogix 555x, dwa pozostałe programy pozwalają natomiast na komunikację ze sterownikami PLC-5 oraz SLC 500. Przy czym ABTCP wykorzystuje w tym celu sieć Ethernet TCP/IP, natomiast ABDHPLUS opiera się na protokołach Data Highway, DH485 oraz Data Highway Plus.
Na rynku dostępne są także programy umożliwiające komunikację ze sterownikami marek Omron oraz Mitsubishi. Także i w tym przypadku na uwagę zasługują programy komunikacyjne z serii DAServers (Data Acquisition Servers), oferowane przez firmę Wonderware.
Ciekawym rozwiązaniem jest program FactorySuiteGateway, który przez użytkowników programów marki Wonderware może być wykorzystywany nieodpłatnie. Ten nowoczesny program komunikacyjny umożliwia komunikację między oprogramowaniem najróżniejszych marek. FactorySuiteGateway przesyła dane z pomocą następujących protokółów: OPC, FastDDE, DDE oraz Suite Link.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...