Projekt I-SWARM, czyli mrówki ze sztuczną inteligencją

lip 13, 2020

Robotyka to stale rozwijająca się dziedzina naukowa. W ostatnich latach realizowane są ciekawe projekty – na przykład te finansowane przez UE. Należy do nich słynny projekt I-SWARM, w ramach którego stworzono mikroroboty udające mrówki.

Rój mikrorobotów tworzony w ramach projektu I-SWARM

Naukowcy zarządzający projektem postawili sobie za cel stworzenie roju mikrorobotów. Wzór stanowią mrówki i ich skomplikowane relacje grupowe. Nie chodzi więc wyłącznie o stworzenie zrobotyzowanych mrówek. Celem jest opracowanie sztucznej inteligencji zdolnej do współpracy w różnych warunkach. Podobne projekty były już realizowane. Chodzi jednak o ilość! Tym razem celem naukowców nie jest stworzenie 10 lub 20 współpracujących ze sobą robotów. Chodzi o 1000 mikrorobotów, zdolnych to formowania roju. Jest to więc znacznie bardziej skomplikowane zadanie.

Jak powstają roboty o inteligencji mrówek?

Jak podano na stronie Komisji Europejskiej CORDIS – w projekcie udział biorą specjaliści z zakresu mikrorobotyki i rozproszonych systemów wieloagentowych. Celem osiągnięcia zamierzonego efektu naukowcy wykorzystują specjalne chipy komputerowe. Powstają układy imitujące „ograniczoną inteligencję naturalną”.

Z udostępnionych informacji wynika, że do tej pory powstały dwie grupy współpracujących ze sobą mikrorobotów. Choć układy zastosowane na pokładach robotów są bardzo skomplikowane, sama konstrukcja jest niezwykle prosta. Roboty imitujące mrówki mierzą kilka centrymetrów i złożone są z prostokątnego pokładu i kilku nóżek.

W omawianych projekcie zastosowanie znajduje tak zwana robotyka ławicy. Roboty I-SWARM mają być zasilane energią słoneczną i kontrolowane z zastosowaniem podczerwieni. Do komunikacji prawdopodobnie wykorzystane zostaną „optyczne feromony”.

Czy z czasem mikroroboty będą dostępne do użytku? Wszystko na to wskazuje! Mikroroboty mają w przyszłości pełnić służbę w dziedzinie mechaniki, hydrauliki, jak i medycyny. Jak donosi Marc Szymanski z Universitetu Karlsruhe mikroroboty mogą zostać wykorzystane nawet do eksploracji kosmosu!

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...