Przemysł 4.0. O co właściwie chodzi?

Ostatnimi czasy coraz częściej w kontekście automatyki przemysłowej pojawia się termin „przemysł 4.0”. Warto zastanowić się, jak powinniśmy rozumieć to określenie. Zasadniczo przemysł 4.0 to pojęcie, które dotyczy dynamicznych zmian zachodzących w szeroko pojętym sektorze przemysłowym. Nie sposób zaprzeczyć, że coraz częściej stawia się na nowe technologie w przemyśle.

Mówi się, że obecnie znajdujemy się na skraju czwartej rewolucji przemysłowej, która w dużej mierze wynika z ciągle postępującej digitalizacji różnych procesów. Trzeba przyznać, że przemysł 4.0 jest w dużym stopniu związany z zastosowaniem innowacyjnych technologii, a także wprowadzaniem nowych modeli biznesowych. To jednak nie wszystko. Dzięki digitalizacji możliwe są wyniki, które jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nie były brane pod uwagę.

Przemysł 4.0 jest w zasadzie niezwykłym połączeniem IoT (Internet of Things), technologii i przemysłu. Wykorzystuje się obecnie nowoczesne systemy, z pomocą których możliwa jest obsługa ogromnych liczb danych, a także ich szybka i zaawansowana jednocześnie analiza. To, co wyróżnia przemysł 4.0 to zaawansowana infrastruktura komunikacyjna, która pozwala na szybkie zbieranie informacji i ich przetwarzanie.

Postępująca robotyzacja przemysłu pozwala na rozwój wielu branż, także i tych, które od dłuższego już czasu uchodzą za swego rodzaju wizytówkę polskiej gospodarki. Interesujące, innowacyjne rozwiązania wprowadzane są między innymi w obszarze energetyki oraz biotechnologii. W obrębie tych branży rozwijany jest program, elektromobilności, którego owocem jest stworzenie e-busa, czyli pierwszego polskiego elektrycznego autobusu elektrycznego. Projekt e-busa to doskonały przykład na to, jak może funkcjonować przemysł 4.0. Do produkcji elektrycznego autobusu wykorzystane zostaną nowoczesne rozwiązania technologiczne. Najważniejsze elementy jak np.: układ napędowy, falownik oraz bateria mają być wyprodukowane w Polsce. Założenia są takie, że realizacja projektu ma finalnie doprowadzić do wprowadzanie tego typu autobusów na polski rynek.