Robotyzacja, coraz popularniejszy trend

lis 23, 2015

Robotyzacja procesów przemysłowych to trend, który daje się zauważyć na całym świcie, także i w naszym kraju. Coraz więcej przedsiębiorstw z różnych branż szuka sposobu na to, aby produkcja przebiegała szybciej, sprawniej, taniej. To tłumaczy, dlaczego coraz częściej nie tylko poszczególne procesy ale także całe linie produkcyjne są automatyzowane albo robotyzowane.

Dlaczego właściwie robotyzacja postępuje tak szybko? Proces ten dotyczy zwłaszcza krajów wysoko rozwiniętych. Roboty i automaty zastępują ludzi tam, gdzie w grę wchodzą stosunkowo proste, powtarzające sie czynności. Ich ręcznie wykonywanie jest w wielu przypadkach po prostu nieopłacalne. To jednak nie wszystko. Nie wolno zapominać także o tym, że roboty znajdują zastosowanie przy przeprowadzaniu różnego rodzaju operacji w warunkach niebezpiecznych dla człowieka.

Rozwój techniki pozwala na budowę robotów o bardzo różnych zastosowaniach. Nic zatem dziwnego, że nowoczesne roboty wykorzystywane są w procesach przemysłowych przez przedsiębiorstwa działające w różnych sektorach. Roboty wykorzystuje sie do malowania, spawania, prac montażowych, załadunków, przenoszenia różnych ładunków oraz do wielu innych, często bardzo precyzyjnych prac.

Z roku na rok roboty przemysłowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Najczęściej zakupywane są one przez firmy działające w sektorach: chemicznym, elektrycznym oraz motoryzacyjnym. Roboty przemysłowe bardzo często wykorzystuje się także w branży spożywczej.

W tej chwili najlepiej rozwinięty rynek robotyzacji znajduje się w Chinach. To właśnie pracuje aż 20% wykorzystywanych obecnie robotów przemysłowych. Rynek robotyzacji dynamicznie rozwija się także w Stanach Zjednoczonych. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Póki co nasz kraj należy do najsłabiej zrobotyzowanych państw europejskich. Trzeba jednak przyznać, że także w Polsce można odnotować wyraźny wzrost robotyzacji. Według statystyki przeciągu dekady 2003-2013 liczba wykorzystywanych robotów wzrosła z 2 do 14 na każde 10 000 osób pracujących w sektorze przemysłowym.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...