Robotyzacja procesów przemysłowych i produkcyjnych

lip 21, 2014

Coraz częściej mówi się o postępującej robotyzacji przemysłu, czyli de facto zastępowaniu pracy ludzi przez pracę robotów, zwanych też manipulatorami przemysłowymi. Postęp technologiczny sprawił, że robotyzacja stała się faktem w wielu polskich i zagranicznych przedsiębiorstw produkcyjnych.
Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ robotyzacja procesów przemysłowych przekłada się na wyraźne zwiększeni wydajności, podniesienie jakości i utrzymanie jej wysokiego poziomu, lepsze wykorzystanie powierzchni hal przemysłowych i wreszcie podniesienie bezpieczeństwa pracy ludzi.
Robotyzacja miała swoje początki w przemyśle motoryzacyjnym. Szybko postępująca robotyzacja procesów przemysłowych daje się zauważy także w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. W przypadku elektroniki robotyzacja ma szczególne znaczenie. Gdy nie zastosowanie robotów przemysłowych niektórych części elektronicznych po prostu nie dałoby się wyprodukować. Obecnie robotyzacja dotyczy także i innych sektorów przemysłu, m.in. branży spożywczej, farmaceutycznej oraz przemysłu gumowego.
Nowoczesne roboty przemysłowe wykorzystują innowacyjne systemy sterowania, które gwarantują łatwą obsługę i zdalny dostęp do wszelkich danych. Warto zaznaczyć, że do rzadkości nie należy wykorzystywanie robotów, które pracują 24 godziny na dobę. Producenci robotów dokładają starań, aby nowe rozwiązania cechowały się nie tylko funkcjonalnością, ale także precyzją działania i szybkością. Dotyczy to m.in. robotów przenoszących i pakujących małe przedmioty, np. produkty spożywcze. W przemyśle spożywczym dość często wykorzystuje się nowoczesne systemy wizyjne, które połączone są z robotem przemysłowym. Tym sposobem możliwe jest, że na jednym stanowisku produkty są pakowane i jednocześnie poddawane kontroli jakości.
Podstawą efektywnej automatyzacji procesów przemysłowych jest wykorzystywanie odpowiedniego systemu sterowania. Systemy sterowania stosowane w automatyce przemysłowej wyposażone są w sterowniki PLC, które mają za zadanie realizować program sterowania. Ponadto wykorzystują panele HMI, które umożliwiają wizualizację pracy.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...