Nie da się zaprzeczyć, że branża samochodowa to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się obecnie branż. Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku w tej gałęzi przemysłu kładzie się duży nacisk zarówno na automatyzację procesów, jak i robotyzację. Nowoczesna automatyka przemysłowa jest wykorzystywana coraz częściej zarówno w produkcji samych samochodów, jak i przy wytwarzaniu komponentów do nich.
W sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych pras, odbywa się tłoczenie blach. Dzięki temu, że cały proces przebiega w sposób zautomatyzowany, zwiększa się jego wydajność, a także obniża koszt. Jednocześnie możliwa jest produkcja elementów z blachy o bardzo różnych kształtach – od bardzo prostych po bardziej skomplikowane. W tej chwili wykorzystywane są prasy mechaniczne, hydrauliczne i serwomechaniczne.
Także w samej produkcji samochodów robotyzacja ma wyraźną tendencję wzrostową. W chwili obecnej w produkcji samochodów wykorzystuje się już nie tylko maszyny zautomatyzowane, ale także roboty przemysłowe. Robity znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie chodzi o powtarzalne czynności. Warto podkreślić, że coraz częściej nowoczesne roboty przemysłowe wyposażone są w czujniki laserowe, system sterowania wizyjnego itd. Dzięki temu roboty mogą się dostosować do zmian właściwości, np. kiedy zmienia się rozmiar kolejnych detali.
Dlaczego robotyzacja w branży samochodowej jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim chodzi o to, że roboty pracują bardziej precyzyjnie, nic nie odwraca ich uwagi podczas wykonywania rutynowych, powtarzalnych czynności. Nie ma obawy, że robot popełni błąd albo będzie operował delikatnymi elementami w taki sposób, że dojdzie do ich uszkodzenia. W praktyce oznacza to, że robotyzacja jako taka ogranicza w dużym stopniu straty materiałów i gotowych wyrobów, które wynikają ze skutków popełnianych przez ludzi. Roboty przemysłowe w branży samochodowej wykonują obecnie: roboty malarskie, prace montażowe i cięcie, prace spawalnicze i związane z programowaniem robotów.