Sterowniki PLC, podstawa nowoczesnych systemów sterowania

lip 14, 2014

Sterowniki PLC (Programowalny Sterownik Logiczny) to urządzenia mikroprocesorowe, które są nieodzowne w procesie efektywnego sterowania pracą maszyn bądź rozmaitych urządzeń technologicznych. Sterowniki te wyróżniają się cyklicznym obiegiem pamięci. Aby sterownik PLC mógł pełnić swoje funkcje, należy go niejako dopasować do danej maszyny lub urządzenia, czyli po prostu wprowadzić do pamięci PLC odpowiedni algorytm.
Obecnie sterowniki PLC są podstawą nowoczesnych systemów sterowania wykorzystywanych w procesach przemysłowych. Sterownik ma nie tylko efektywnie realizować program, ale także komunikować się z innymi elementami systemu, czyli m.in. z przemiennikami częstotliwości, panelem HMI, systemem wizualizacji itd.  Aby komunikacja ta przebiegała sprawnie, sterowniki PLC wyposażone są w układy wejściowe, które gromadzą informacje o sterowanej maszynie bądź urządzeniu. Sterowniki PLC posiadają także układy wyjściowe (w różnej liczbie), które połączone są z elementami odpowiedzialnymi za przekaz danych.
Na rynku dostępne są sterowniki PLC kompaktowe oraz modułowe. Te pierwsze, wyposażone we wbudowany panel HMI, zalecane są w przypadku mniejszych aplikacji. Natomiast sterowniki modułowe sprawdzają się znakomicie w większych systemach sterowania.
Przykładem kompaktowych urządzeń PLC są mikrosterowniki z serii Siemens Simatic S7-200, które odznaczają się bardzo wysoką funkcjonalnością. Co więcej, można je dodatkowo rozbudować. Sterowniki posiadają różne napięcia zasilania, wyposaża się je w procesory różnej wielkości, dlatego też sprawdzają się podczas rozwiązywania rozmaitych problemów z zakresu sterowania procesami przemysłowymi. Różne parametry w zakresie pamięci, zróżnicowane moce itd.  – to gwarantują nam także sterowniki PLC z serii Siemens S7 300.
Jeśli potrzebne są sterowniki do średnich lub dużych systemów, doskonale sprawdzą się modułowe urządzenia z serii Siemens Simatic S7-400 PLC. Sterowniki te posiadają liczne dodatkowe funkcje. Duży wybór gniazd, możliwość parametryzacji programów dla każdego modułu i wreszcie bardzo stabilna konstrukcja modułów to tylko niektóre zalety tego rozwiązania. Na chwilę obecną model S7 400 to najbardziej wydajny sterownik PLC marki Siemens. Jego ogromna moc obliczeniowa i rozbudowana pamięć pozwalają na efektywne budowanie naprawdę zaawansowanych systemów sterowania, nawet w przypadku automatyzacji większych obiektów technologicznych czy przy monitorowaniu linii produkcyjnych.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...