Szafy sterownicze – innowacyjne rozwiązanie wykorzystywane w przemyśle

paź 12, 2015

Nowoczesne szafy sterownicze wykorzystywane są obecnie coraz częściej w wielu różnych obiektach przemysłowych. Głównym zadaniem typowej szafy sterowniczej jest stworzenie optymalnych warunków dla takich urządzeń jak np.: aparatura sterująca i rozdzielcza, przekaźniki, elementy do sygnalizacji itd. Wymienione urządzenia łączone są ze sobą za pomocą okablowania. Właściwie bez problemu można zlecić wykonanie nowoczesnej szafy sterowniczej albo nawet systemu wieloszafowego, który będzie odpowiadał przepisom obowiązującym w danej branży.

Bardzo ważna, także ze względów bezpieczeństwa, jest odpowiednia obudowa rozdzielnicy. Musi ona zapewniać użytkownikom pełną ochronę przez porażeniem na skutek jej dotknięcia. Oczywiście obudowa musi chronić zawartość szafy przed wilgocią, zmianami temperatury, kurzem itd.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu szafy sterowniczej? Warto zacząć od przeanalizowania przepisów i norm, które są w danej branży istotne. Oczywiście trzeba zapoznać się także z wymaganiami systemowymi. Dopiero po tym można jasno określić wytyczne do zaprojektowania szafy sterujące, odpowiadającej potrzebom klienta.

Kolejnym krokiem przy projektowaniu szaf sterowniczych jest dokładne opracowanie koncepcji technicznej szafy i jej podzespołów. Następnie można przejść do projektowania i montowania szaf sterujących, szaf zasilających, skrzynek potencjałowych, pulpitów operatorskich itd., aby całość działała bez zarzutu, konieczne jest przeprowadzenie szereg testów, tak elektrycznych, jak i programowych. Dopiero, kiedy mamy, pewnośc, że szafa sterownicza działa zgodnie z założeniami i podanymi wytycznymi, transportujemy ją na miejsce docelowe i montujemy i u klienta.

Oczywiście szafa sterownicza dostarczana jest wraz z niezbędną dokumentacją. Chodzi tutaj m.in. o kompletny schemat układu technologicznego i dokładny opis jego działania. Nie wolno zapominać także o schemacie połączeń elektrycznych oraz rysunkach, na których zaprezentowano optymalne rozmieszczenie poszczególnych elementów wewnątrz rozdzielnicy. Naturalnie wykaz poszczególnych elementów i instrukcja obsługi wchodzą także w skład dokumentacji.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...