Automatyzacja w przemyśle metalurgicznym

Nie da się zaprzeczyć, że automatyzacja przemysłu przekłada się na podniesienie wydajności poprzez przyspieszenie produkcji i jednoczesne ograniczeń strat. Obecnie wprowadza się rozwiązania z zakresu automatyzacji w różnych sektorach. Coraz częściej rozwiązania te wykorzystywane są także procesach metalurgicznych. Z racji tego, że przemysł metalurgiczny jest bardzo wszechstronny, można już teraz zakładać, że robotyzacja ma w tym sektorze przyszłość.

Warto pamiętać o tym, że wiele procesów metalurgicznych wymaga dbałości o drobne detale, wyjątkowej precyzji i jednocześnie wysokich osiągów w ekstremalnych warunkach pracy. Zastosowanie robotów pozwala na osiągnięcie wysokiej precyzji w pracy. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu automatyzacji, możliwie jest ograniczenie udziału pracowników w pracy w szczególnie trudnych warunkach.

Jakie rozwiązania sprawdzą się w przemyśle metalurgicznym? Przede wszystkim nowoczesne rozwiązania automatyzacyjne, które posiadają połączone w sieć systemy sterowania. Dzięki temu można efektywnie sterować procesami odlewniczymi i jednocześnie za pomocą poszczególnych modułów konfigurować ich parametry. Jeśli chodzi o automatyzację procesów odlewniczych, dostępne są rozwiązania, które umożliwiają: sterowanie podstawową i wykańczającą obróbką. Możliwa jest automatyzacja piłowania, frezowania, wiercenia, gratowania.

Na rynku dostępne są już zaawansowane roboty, które jak najbardziej dostosowane są do wysokich wymagań przemysłu metalurgicznego. Chodzi tutaj i urządzenia, które są w stanie pracować w miejscach bardzo wilgotnych, jak takich, gdzie panuje ekstremalnie wysoka temperatura. Dostępne są przykładowo roboty do kucia, które mogą z powodzeniem pracować w temperaturze ponad 1250°C. Warto podkreślić, że jak najbardziej można zamówić rozwiązania automatyzacyjne dostosowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Taka inwestycja nie tylko szybko się zwróci, ale także bardzo szybko przyniesie wymierne zyski. Nic zatem dziwnego w tym, że automatyzacja przemysłu stale postępuje.