Oprogramowanie przemysłowe – najpopularniejsze rozwiązania

gru 30, 2015

W tej chwili nikogo już nie dziwi, że w przemyśle wykorzystuje się nowoczesne oprogramowanie, które znacznie ułatwia i przyspiesza przeprowadzanie rozmaitych procesów. Na rynku dostępne są nowoczesne narzędzia software-owe, które są wyjątkowo funkcjonalne. Do najpopularniejszych, najczęściej wykorzystywanych rozwiązań dla przemysłu zaliczają się HMI oraz SCADA.

HMI, czyli Human-Machine Interface, to popularne oprogramowanie wizualizacyjne, które jest bardzo często elementem zaawansowanych systemów SCADA. HMI to oprogramowanie, z pomocą którego można zwizualizować ważne dane, oprogramowanie to ułatwia przekazywanie informacje do operatorów, umożliwia ponadto sprawną kontrolę nad pracą maszyn.

Nowoczesne systemy SCADA pozwalają na kompletną kontrolę procesów przemysłowych. Są odpowiedzialne za zarządzanie użytkownikami i alarmami, umożliwiają sprawną kontrolę systemów automatyki przemysłowej, także tych bardziej zaawansowanych. Profesjonalne systemy SCADA są bardzo wydajne – w wielu przypadkach obejmują duże obiekty, w tym nawet całe zakłady produkcyjne.

Oprócz tego stosowane są oczywiście inne narzędzia software’owe, z pomocą których nadzorowanie procesów oraz komunikacja w przedsiębiorstwie są jeszcze prostsze. Dość interesującym rozwiązaniem są systemy MES, czyli Manufacturing Execution Systems, z ich użyciem można dobrze zarządzać procesjami produkcyjnymi, kontrolować jakość, ustalać harmonogram zamierzonych zadań itd. Warto podkreślić, że z pomocą tego rodzaju rozwiązań nadzór nad procesami odbywa się w czasie rzeczywistym. Systemy MES są stosunkowo często wybierane przed przedsiębiorstwa działające w sektorze spożywczym.

Nowoczesne firmy, które są zainteresowane oprogramowaniem przemysłowym, szukają rozwiązań, które są łatwe do wdrożenia, elastyczne w funkcjonowaniu. Cenione są takie systemy, które są kompatybilne z innymi rozwiązaniami. Normą jest obecnie, że oprogramowanie przemysłowe powinno gwarantować dostęp do danych z pomocą urządzeń mobilnych. Polska awersja językowa, szybkość działania itd. – to kolejne atuty nowoczesnych programów.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...