Praktycznie każda firma, która zajmuje się projektowaniem rozwiązań z zakresu szeroko pojętej automatyki przemysłowej, może zaoferować także zaprojektowanie, prefabrykację, montaż i serwis nowoczesnych szaf sterowniczych, z pomocą których możliwe jest nie tylko monitorowanie, ale także i sterowanie nawet bardziej zaawansowanymi procesami. Co należy wziąć pod uwagę, zanim zlecimy konkretnej firmie prefabrykację szaf sterowniczych?
Przede wszystkim warto znaleźć wykonawcę o odpowiednim doświadczeniu, który będzie w stanie przygotować naprawdę rzetelny projekt szafy sterowniczej. Firma wykonująca szafy sterownicze powinna gwarantować klientom także montaż zamówionych systemów sterowania, oczywiście zgodnie z indywidualnymi potrzebami zleceniodawcy oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Coraz częściej wykonawcy oferują także kompletny demontaż wcześniej wykorzystywanych systemów sterowniczych.
Zamawiając nowoczesną szafę sterownicza, należy z pewnością zwrócić uwagę na jej jakość. Kluczowe są komponenty systemu sterowniczego. Interesujące rozwiązania w tym zakresie oferują takie marki jak: Omron, Rittal oraz oczywiście Siemens. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko powstania awarii systemów sterowniczych. Ważny jest wybór takiej aparatury, której parametry techniczne sprostają konkretnym oczekiwaniom zamawiającego. Jeżeli np. styczniki, falowniki albo przekształtniki nie zostaną umiejętnie dobrane, może dojść do przegrzania systemu i na skutek tego różnych uszkodzeń.
Bardzo ważny dla późniejszego komfortu korzystania z szafy sterowniczej jest spójny system oznaczeń wykorzystywanych najpierw w projekcie szafy, później w samej szafie i w oprogramowaniu. Spójność oznaczeń pozwala na wyraźne skrócenie czasu potrzebnego do rozruchu całej instalacji, wprowadzenia ewentualnych zmian albo przy naprawianiu awarii. Dzięki temu, że odpowiednio oznaczone są styczniki, przekaźniki, złączki, przekaźniki itd. zmniejsza się ryzyko, że podczas rozbudowy szafy sterowniczej albo wymiany jakiegoś elementu zostaną pomylone przewody.