Roboty przemysłowe w polskich firmach

Nie da się zaprzeczyć, że robotyzacja jest trendem, który w przemyśle zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. To dotyczy także polskich przedsiębiorstw. Co prawda polski rynek na razie pozostaje w tyle za państwami zachodnimi, jednak coraz więcej polskich firm decyduje się na inwestycję w nowoczesne roboty przemysłowe, dzięki którym mogą pracować szybciej, bardziej precyzyjnie. A to przekłada się finalnie na wyższe zyski.

W chwili obecnej bardzo dobrze rozwija się segment obróbczy, który w dużym stopniu bazuje na pracy z maszynami numerycznym. Segment ten z roku na roku rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Warto jednak podkreślić, że nie tylko maszyny CNC są ściśle związane z robotyzacją. Obecnie unowocześnia się maszyny obróbcze, ale także testujące oraz kontrolujące jakość.

W tym miejscu warto podkreślić, że bez problemu można dopasować parametry konkretnego robota przemysłowego, np. możliwości ramienia do określonej aplikacji. Przy zamawianiu robota warto zastanowić się nad tym, jaka prędkość pracy jest pożądana, a także ile miejsca jest na konkretnej hali produkcyjnej. Jeśli na hali nie ma zbyt wiele miejsca, a sama produkcja nie przebiega bardzo szybko, dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w roboty współpracujące o konkretnie ustalonym udźwigu. A możesz potrzebujecie precyzyjnego, szybko pracującego robota i w dodatku dysponujecie duża ilością miejsca? Jeśli tak, możecie jak najbardziej zdecydować się na tradycyjne roboty przemysłowe.

Wysokie koszty, obawa przez modyfikacjami rynku pracy, problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników – to wszystko jest pewnym problemem na drodze wprowadzenia nowoczesnych robotów przemysłowych w polskich przedsiębiorstwach. Jednak coraz więcej firm zaczyna dostrzegać potencjał robotyzacji. Przede wszystkim roboty mogą wykonywać monotonne czynności, zastępując człowieka. Pracownicy firmy mogą zostać oddelegowani do czynności bardziej kreatywnych. Warto podkreślić, że zyski z wdrożenia robota sprawiają, że opłaca się ponieść koszty związane z przekwalifikowaniem pracowników.