Robotyzacja a powstawanie nowych miejsc pracy

lut 28, 2017

Zwykle, kiedy mowa o robotyzacji, podkreśla się, że podnosi ona wydajność procesów produkcyjnych i logistycznych. Oprócz tego ciągle jeszcze robotyzacja jest bardzo często postrzegana jako swego rodzaju zagrożenie dla pracowników sektora produkcji. Tymczasem warto zwrócić uwagę na bardzo pozytywny aspekt robotyzacji, jakim jest powstawanie nowych miejsc pracy chociażby w branży IT.

Jak właściwie wpływa robotyzacja na rynek pracy? Nie da się zaprzeczyć, że roboty, które wprowadza się w wielu sektorach, oznaczają konieczność transformacji rynku pracy. Przeciwnicy robotyzacji podkreślają zazwyczaj, że przez zastosowanie robotów spada stopniowo zatrudnienie w rolnictwie i produkcji. Jednak nie wolno zapominać i o tym, że jednocześnie wspierany jest rozwój branży IT – i to rozwój bardzo dynamiczny. Na rynku zaczyna się popyt na nowe usługi, pojawiają się miejsca pracy w nowych branżach.

Raport „Technologia a człowiek” firmy doradczej Deloitte wskazuje na to, że postęp technologiczny nie tylko tworzy nowe miejsca pracy w sektorach, które są powiązane z biznesem oraz technologią, ale także przyczynia się do znacznego wzrostu siły nabywczej konsumentów.

Szacuje się, że w przeciągu najbliższych 20 lata w samej tylko Wielkiej Brytanii ok. 35% miejsc pracy zostanie zautomatyzowanych. Pamiętajmy jednak, że automatyzacja dotyczy stanowisk pracy, które bazują na wykonywaniu powtarzalnych czynności. Jednocześnie powstaną nowe miejsca pracy – ostatecznie ktoś będzie musiał czuwać nad strategią robotyzacji, nad wykorzystaniem potencjału robotów. Istotne jest też, że ciągły, bardzo dynamiczny rozwój nowych technologii oznacza, że pracownicy branży IT i powiązanych sektorów muszą stale się doskonalić.

Obecnie wg informacji ze strony Komisji Europejskiej na rynku UE brakuje około 300 000 specjalistów z obszaru IT. Liczba ta ma stale wzrastać. Szacuje się, że w okolicach roku 2020 na obszarze EU zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży wzrośnie nawet do miliona. Również na polskim rynku pracy ma wzrosnąć zapotrzebowanie na specjalistów z branży technologii.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...