Robotyzacja a redukcja zadań w przedsiębiorstwie

mar 31, 2019

Nie można ignorować faktu, że robotyzacja i automatyzacja zmieniają oblicze przemysłu. Także krajowego przemysłu. Warto podkreślić, że nowoczesne rozwiązania technologiczne z tych zakresów wprowadzane są z powodzeniem w firmach reprezentujących rozmaite branże. Często pojawiają się głowy mówiące, że robotyzacja przełoży się na spadek zatrudnienia. Może jednak warto traktować robotyzację jako szansę na ograniczenie zadań, a nie zjawisko prowadzące nieuchronnie do redukcji etatów?

Według ekspertów w chwili obecnej aż 49% czasu pracy w naszym kraju zajmują zadania, które już do roku 2030 można stosunkowo łatwo zautomatyzować. I to nawet przy pomocy technologii, które istnieją już obecnie!

Dość często robotyzacja kojarzy się z wprowadzeniem maszyn w te obszary działalności, które wiążą się z wykonywaniem prostych, mechanicznych czynności. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystko. Jak najbardziej można także efektywnie zrobotyzować szeroko pojmowane procesy biznesowe, które niejednokrotnie obejmują powtarzalne zadania niewymagające oceny człowieka. Przeglądanie aplikacji, wystawianie faktur, wysyłka dokumentów do klientów, generowanie raportów, pobieranie załączników e-maili – to przykład tego rodzaju czynności. Tak naprawdę wystarczy danego robota zaprogramować tylko raz, aby był on w stanie bezbłędnie wykonywać tego rodzaju zadania – nawet całodobowo.

Warto podkreślić, że wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań jest możliwe w dużych i małych firmach. Z reguły nowoczesne narzędzia RPA funkcjonują prawidłowo na poziomie interfejsu użytkownika – jest to technologia dostępna także dla mniejszych przedsiębiorstw. Takie systemy mogą z powodzeniem obsługiwać procesy sprzedażowe, kadrowe, administracyjne, księgowe itd.

Robotyzacja procesów biurowych to póki co w naszym kraju rzadkość. Jednak potencjał jest duży! Pamiętajmy, że roboty mogą wyręczyć ludzi w ich najbardziej żmudnych obowiązkach, chodzi tutaj chociażby o wprowadzanie danych. W efekcie pracownicy mogą spożytkować swój czas w bardziej kreatywny sposób. Zresztą wprowadzenie robotyzacji wiąże się z koniecznością zatrudnienia specjalistów oraz wytworzeniem się nowych zawodów.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...