Stany planują stworzyć armię cyborgów? Robotyka w służbie USA

sie 24, 2020

Opierając się na przeprowadzonych niedawno badaniach, Departament Obrony USA planuje znaczną robotyzację armii Stanów Zjednoczonych. Zastosowanie zaawansowanych technologii ma ułatwić żołnierzom wykonywanie pracy. W grę wchodzi nawet poprawa neuroplastyczności mózgu. Co to oznacza?

Wykorzystanie robotyki w celu modernizacji wojska

Departament Obrony USA podjął decyzję o modernizacji armii. W praktyce chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii celem doposażenia żołnierzy. W celu określenia potrzeb i możliwości przeprowadzono szczegółowe badania, a z ich wynikami można zapoznać się w raporcie „Cyborg Soldier 2050: Human/Machine Fusion and the Implikations for the Future of DOD”.

Opracowano cztery sposoby na to, by ułatwić żołnierzom ich trudne zadania. Pierwszym sposobem jest poprawa jakości widzenia, dzięki zastosowaniu soczewek kontaktowych. Nie będą to jednak zwykłe soczewki! W polu widzenia będą wyświetlać się różne istotne informacje i powiadomienia.

Lepszy słuch i warunki mięśniowe oraz telepatia

Żołnierze armii USA mają być wyposażeni w zestaw słuchawek, dzięki którym ich słuch znacznie się poprawi, a bębenki będą chronione przed uszkodzeniem w przypadku podwyższonego poziomu decybeli. Planuje się również zastosowanie optogenetycznego body, które poprawi funkcjonowanie mięśni. Żołnierze zaopatrzeni w takie body mogą przywodzić na myśl cyborgów i rzeczywiście ich zdolności do walki i regeneracji będą na wyższym poziomie niż w przypadku zwykłego człowieka.

Najwięcej kontrowersji budzi wykorzystanie neuroplastyczności mózgu. Poprawa mechanizmów neuroplastyczności mózgu ma posłużyć do telepatii. Innymi słowy, żołnierze armii USA będą mogli porozumiewać się bez słów i bez użycia urządzeń elektrycznych.

Wszystkie te modernizacje mają być wprowadzone w życie najwcześniej około 2050 roku. Czy rzeczywiście plany Departamentu Obrony USA zostaną zrealizowane? Pozostaje tylko czekać i obserwować dalszy rozwój wydarzeń. Być może wkrótce również departamenty innych krajów podejmą decyzję o podjęciu tak nowoczesnych działań?

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...